Vaalikone auttaa valinnassa: Vertaa nä­ke­myk­siä­si eh­dok­kai­den aja­tuk­siin

Ota käyttöön: Näin hel­pos­ti lataat Py­hä­jo­ki­seu­dun so­vel­luk­sen kän­nyk­kää­si

Mainos: Tutustu Pyhäjokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Jo­ki­laak­so­jen pe­las­tus­lai­tok­sen alueel­la useampi maas­to­pa­lo maa­nan­tai­na, palot le­vin­neet ku­lo­tuk­sis­ta tai ros­kien­pol­tos­ta

Kulotus voi karata helposti hallinnasta. Arkistokuva.
Kulotus voi karata helposti hallinnasta. Arkistokuva.
Kuva: Jussi Leinonen

Kulotus karkasi pienimuotoisesti käsistä Siikalatvalla Kestiläntiellä maanantai-iltana noin kello kuuden aikaan.

Jokilaaksojen pelastuslaitoksen mukaan kulotus karkasi noin kolmen aarin peltoalueelle ja levisi heinikkoon. Pelastuslaitos sai kuitenkin sammutettua palon nopeasti, ja vahingoilta vältyttiin.

Päivystävä palomestari Matti Virtanen kertoo, että samantyylisiä sammutustehtäviä on ollut maanantain aikana viisi kappaletta Jokilaaksojen pelastuslaitoksen alueella.

– Mitään suuria vahinkoja ei ole koitunut. Palot ovat levinneet kulotuksista tai roskienpoltosta. Metsä on vielä aika märkää, joten maastopalot ovat levinneet lähinnä heinäpelloille. Rakennuksia ei ole tuhoutunut eikä henkilövahinkojakaan ole ollut, Virtanen sanoo.