Suuri osa lapsista ja nuorista tietää, että omalta paikkakunnalta saa helposti huumeita. Esimerkiksi 38,8 prosenttia 8. ja 9. luokan oppilaista arvioi, että omanikäisen on melko helppoa tai erittäin helppoa hankkia huumeita omalta paikkakunnalta. Oppilaat tarkoittivat esimerkiksi marihuanaa tai kannabista.
Lukiolaisista samoin arvioi 46,1 prosenttia ja ammattiin opiskelevista nuorista 52,8 prosenttia.
Lapsiasiavaltuutettu Tuomas Kurttila toivoo hallitukselta tehostettuja toimia huumeiden saatavuuden vähentämiseksi.
–Huumeita on saatavilla Suomessa helposti. Rikollisorganisaatiot muodostavat todellisen uhan lasten ja nuorten kasvuympäristöön. Viime aikoina tehdyt suuret huumetakavarikot viestivät Suomen olevan kiinnostava kohde rikollisorganisaatioille. Jokaisessa koulussa on käsiteltävä lasten ja nuorten kanssa Kouluterveyskyselyn tuloksia huumeiden helposta saatavuudesta. Lapset ja nuoret tarvitsevat tukea. Aikuisten on oltava paremmin tietoisia huumeiden saatavuudesta, Kurttila toteaa.
Lapsiasiavaltuutetun johtama valtion lapsiasianeuvottelukunta on arvioinut Suomen huumetilanteen kehittymistä kokouksessaan tällä viikolla.