Tilaajille

Maa- ja me­ri­kot­kan pe­si­mä­ai­ka on käyn­nis­sä – Met­sä­hal­li­tus maksaa sadan euron löy­tö­palk­kion aiemmin löy­tä­mät­tö­mäs­tä pesästä

Lähes kaikissa tunnetuissa, Metsähallituksen hallinnoimilla mailla sijaitsevissa kotkanpesissä on numeroitu pesäkyltti, mutta myös muutama tunnettu pesä on ilman kylttiä.
Lähes kaikissa tunnetuissa, Metsähallituksen hallinnoimilla mailla sijaitsevissa kotkanpesissä on numeroitu pesäkyltti, mutta myös muutama tunnettu pesä on ilman kylttiä.
Kuva: Stefan Siivonen/Metsähallitus

Lapissa, Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa on meneillään maa- ja merikotkan pesimäaika.

Metsähallitus maksaa sadan euron löytöpalkkion maakotkan pesästä, joka ei ole aiemmin ollut Metsähallituksen tiedossa. Poronhoitoalueella löytöpalkkio maksetaan myös aiemmin löytämättömästä merikotkan pesästä.

Maakotka ja poronhoitoalueella merikotka ovat Metsähallitukselle erityisvastuulajeja, joiden seurannasta se vastaa. Suojelutyön onnistumiseksi pesäpaikat on tunnettava.

Ilman tarkkaa tietoa pesää ei voida suojella esimerkiksi erilaisilta maankäytön muodoilta. Tuntematon pesä on vaarassa jäädä suojelun ulkopuolelle ja vaikutukset kotkaparin pesimämenestykseen voivat olla negatiiviset ja pahimmillaan johtaa reviirin autioitumiseen.

Pesäilmoituksen voi tehdä sähköpostitse luonnonsuojelun erityisasiantuntija Eetu Sundvallille osoitteeseen eetu.sundvall@metsa.fi. Jos pesässä on pesintä meneillään, sen läheisyyteen ei pidä mennä.

– Varovaisuus on hyvästä, sillä esimerkiksi maakotka hyvin arkana lintuna poistuu pesältä jo havaitessaan häiriötä hyvin kaukana pesästä. Aikuisen kotkan poistumista ei yleensä edes havaita, koska kotka pyrkii lähtemään pesältä, jotta pesä ei paljastu, kertoo Sundvall Metsähallituksen tiedotteessa.

Ilmoituksesta on käytävä ilmi ilmoituksen tekijän nimi ja yhteystiedot, pesän koordinaatit sekä paikannimi ja kunta. Lisäksi ilmoitukseen on hyvä sisällyttää kuva. Metsähallitus tarkastaa pesät ennen palkkion maksamista.

Metsähallituksen henkilökunta ja vapaaehtoiset pesätarkastajat löytävät vuosittain kymmeniä uusia pesiä. Tämän lisäksi löytöpalkkioita maksetaan vuosittain noin 20–30 ilmoitetusta, entuudestaan tuntemattomasta maa- ja merikotkan pesästä.

Ilmoita asiavirheestä