Kaupallinen yhteistyö

Näitä näyt­te­lyi­tä et halua jättää väliin

Fotografiska on monien must see -kohde Tukholmassa, Berliinissä ja Tallinnassa. Tiesitkö, että listan jatkona on nyt myös Oulu? Euroopan kulttuuripääkaupungin näyttelytarjonta hurmaa monipuolisuudellaan.

PLAY-näyttelyn teoksissa riittää tutkailtavaa. Pelle Cass: Choi Hung Estate, Day two.
PLAY-näyttelyn teoksissa riittää tutkailtavaa. Pelle Cass: Choi Hung Estate, Day two.

Milloin viimeksi leikit? Sitä herättelee pohtimaan ryhmänäyttely PLAY, joka esittelee 17 taiteilijan linssin kautta leikkiä sekä ilon aiheena että häiriötekijänä. Suuressa näyttelyssä on noin 200 vedostettua teosta ja videoteoksia, 1950-luvulta tähän päivään, taiteilijoiden urien eri vaiheista.

Mukana ovat muun muassa joulukuussa menehtyneen kuvaajalegendan Martin Parrin The Last Resort (1983–1985), Jouko Lehtolan Nuoret sankarit (1996), Cristina de Middelin The Afronauts (2012) sekä Christopher Herwigin Soviet Bus Stops (2002–2015).

Näyttelyn muut taiteilijat ovat Susan Meiselas, Bruce Davidson, Roger Ballen, Nina Katchadourian, Sage Sohier, Trent Parke, Karolina Wojtas, Niccolò Rastrelli, Joosep Kivimäe, Mathias Väärsi, Pelle Cass, Deanna Dikeman ja Louis-Philippe Rondeau. Tunnelmasta toiseen johdattavan äänimaailman on suunnitellut Erki Pärnoja.

Fotografiska Tallinn: PLAY. Kauppakortteli Pekuri, Oulu. Avoinna joka päivä 31.12. saakka.

Ryhmänäyttely PLAY esittelee 17 kansainvälisen taiteilijan monialaisen linssin kautta leikkiä sekä ilon aiheena että häiriötekijänä tuoden esiin riemun, sitkeyden, kapinan ja yhteyden hetkiä.
Ryhmänäyttely PLAY esittelee 17 kansainvälisen taiteilijan monialaisen linssin kautta leikkiä sekä ilon aiheena että häiriötekijänä tuoden esiin riemun, sitkeyden, kapinan ja yhteyden hetkiä.
Kuva: Petteri Löppönen

Rauhantyötä ja korvamatoja

Oulun kaupungintaloon sijoittuvat taidetta ja teknologiaa yhdistävä installaatio Rauhankoneen kerroksia ja mediataidenäyttely Korvamato.

Ekho Collectiven moniosainen installaatio upottaa kokijan osaksi tilaa ja valottaa eri puolia rauhan rakentamisesta. Teos muuntuu vuorovaikutuksessa, joten jokaisen kävijän kokemus on uniikki. Kollektiivin töihin lukeutuu Lahden visuaalisten taiteiden museon Malvan kävijävirran mukaan muuttuva Ahto, ja ryhmä oli luomassa Kansallisoopperan interaktiivista, palkittua Laila-teosta.

Oulun kaupungintalolle sijoittuva moniosainen installaatio tarjoaa mahdollisuuksia olla vuorovaikutuksessa teoksen ja toisten kokijoiden kanssa: liikkeen, kuuloaistin, kielen ja kognition kautta.
Oulun kaupungintalolle sijoittuva moniosainen installaatio tarjoaa mahdollisuuksia olla vuorovaikutuksessa teoksen ja toisten kokijoiden kanssa: liikkeen, kuuloaistin, kielen ja kognition kautta.
Kuva: Henri Luoma

Kaupungintalolla koettavissa on myös Kiasman Korvamato. Näyttely esittelee mediataidetta Kansallisgallerian kokoelmasta. Mukana ovat taiteilijat Mika Taanila, Pipilotti Rist, Raakel Kuukka, Dora Dalila Cheff, Otto Byström ja Jaakko Pietiläinen. Tässä näyttelyssä korvamatojen tarttuminen on erittäin mahdollista!

Näyttelyt kaupungintalolla ovat avoinna tiistaista sunnuntaihin. Vapaa pääsy, vierailu varataan ennakkoon Oulu2026-verkkokaupasta.

Luitko jo?

Tutustu näyttelyihin:

Play-ryh­mä­näyt­te­ly tuo kan­sain­vä­li­sen va­lo­ku­va­tai­teen Pe­ku­riin ja kutsuu kat­so­maan maail­maa ute­liaam­min – “On­gel­mia­kin voi rat­kais­ta leikin avulla”

Rau­han­ko­neen ker­rok­set upot­ta­vat ko­ki­jan­sa tun­nel­miin ja ta­ri­noi­hin – teos poh­jau­tuu ou­lu­lai­sen te­ko­äly­tut­ki­ja Timo Hon­ke­lan kirjaan

Tapahtumat Oulu2026
Kaupallinen yhteistyö