Puu­tiais­ai­vo­tu­leh­dus on vienyt useita sai­raa­la­hoi­toon Oulun seu­dul­la – Pohde suo­sit­taa ro­kot­teen ot­ta­mis­ta

Pohteen mukaan rokote kannattaa, jos liikkuu paljon luonnossa Pohjois-Pohjanmaan rannikkokunnissa.

Erityisesti rannikolla olevat punkit levittävät puutiaisaivokuumetta.
Erityisesti rannikolla olevat punkit levittävät puutiaisaivokuumetta.

Oulun yliopistolliseen sairaalaan (Oys) on tänä kesänä tullut reilut kymmenen ihmistä, jotka sairastavat punkin pureman seurauksena tullutta puutiaisaivotulehdusta. Puutiaisaivokuume eli TBE-virus on punkkien levittämä virustauti, johon ei ole lääkettä. Rokote suojaa taudin tartunnalta.

OYSin infektioyksilön osastonylilääkäri Teija Puhto pitää todennäköisenä, että puutiaisaivotulehdusta sairastavia tulee sairaalaan heinäkuun aikana lisää. Kaikkiaan puutiaisaivotulehdukseen sairastuneiden määrä on noussut OYSissa selvästi parin vuoden takaiseen verrattuna.

– Vielä vuonna 2022 meille tuli ihan muutama tapaus. Ne tulivat tietyiltä alueilta kuten Raahesta Preiskarin saaresta ja Kuivaniemeltä.

Sairaalahoitoa vaativien potilaiden määrä kasvoi jo viime kesänä. Silloin OYSissa hoidettiin noin 15:tä puutiaisaivotulehdusta sairastavaa potilasta.

– Sairastuneita on tullut laajemmalta alueelta Pohjois-Pohjanmaan rannikolta. Esimerkiksi Oulusta, Kempeleestä, Iistä ja Kalajoelta.


Pohde suosittaa Pohjois-Pohjanmaan rannikkokunnissa asuvia luonnossa liikkuvia tai paljon pihalla puuhastelevia ottamaan rokotteen puutiaisaivotulehdusta vastaan.

Kun TBE-virus päätyy ihmiseen, se ei välttämättä aiheuta sairautta tai oireet voivat olla lievät. Pahimmillaan tauti vie kuitenkin ihmisen sairaalahoitoon.

– Sairaalajaksot ovat usein pitkiä, puhutaan viikoista. Ja toipuminen jatkuu vielä senkin jälkeen, Puhto sanoo

Sairaalassa potilaalle annetaan oireen mukaista hoitoa. Kuumetta hoidetaan kuumelääkkeillä, ja sekavuutta rauhoittavilla lääkkeillä. Puhto sanoo, että rauhoittavilla lääkkeillä saadaan estettyä esimerkiksi se, ettei potilas karkaile.

Joskus tulehdus saattaa vaikuttaa potilaan kykyyn hengittää, ja hänet joudutaan siirtämään hengityskoneeseen teho-osastolle. Puhto sanoo, että tänä kesänä OYSissa on ollut myös tehohoitoa vaativia potilaita.

Puutiaisaivokuume tarttuu punkista muutamassa minuutissa sen pureman jälkeen.

THL:n mukaan myös punkkien varhaiset kehitysvaiheet, nymfit ja toukat, voivat levittää virusta. Niiden puremaa ei yleensä havaita.


Paikkakunnilla, joilla on korkea riski puutiaisaivokuumeelle, yli 3-vuotiaat saavat rokotteen maksutta THL:n linjauksen mukaisesti. Pohjois-Pohjanmaalla maksuttoman perusrokotesarjan saavat Raahen edustalla sijaitsevan Preiskarin saaren asukkaat ja mökkiläiset.

Rokotesarjan voi ottaa myös omakustanteisesti.

Rokote ei suojaa borrelioosilta, jota punkit myös levittävät. Punkkialueella liikkuessa kannattaa suojautua punkeilta pukeutumalla vaaleisiin, pitkähihaisiin ja -lahkeisiin vaatteisiin. Paljaaksi jäävälle iholle kannattaa laittaa hyönteiskarkotetta.


Fakta

Kaksivaiheinen tauti

Puutiaisaivotulehduksen oireita ilmenee 10‒30 prosentilla tartunnan saaneista.

Ensimmäiset oireet alkavat 4–28 vuorokauden sisällä tartunnasta.

Puutiaisaivotulehdus on usein kaksivaiheinen.

Ensimmäisessä vaiheessa on kuumeilua, pahaa oloa ja sairaudentunnetta. Se kestää yleensä 4–7 päivää.

Useimmilla oireet päättyvät kokonaan ensimmäisen vaiheen jälkeen.

Noin 20–30 prosentille kehittyy taudin toinen vaihe eli varsinainen aivotulehdus. Sen oireet alkavat ensimmäistä vaihetta seuranneen 3–21 vuorokauden oireettoman vaiheen jälkeen.

Aivotulehduksen oireita ovat muun muassa kuume, päänsärky, niskajäykkyys, valonarkuus, pahoinvointi ja mahdolliset neurologiset oireet.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä