Iranin sota ja sen aiheuttamat epävarmuudet raakaöljyn tuotantoon ja kuljetukseen alkavat näkyä Suomessakin selvänä polttoaineiden hintojen nousuna.
Öljymarkkinoilla on nyt paljon hermostuneisuutta, ja jo perjantaina nähtiin melko jyrkkää hinnannousua, sanoo Keskuskauppakamarin johtava liikenneasiantuntija Hanna Kalenoja.
Tänään viitelaatuna käytetyn Brent-raakaöljyn tynnyrihinta hyppäsi 115 dollariin, joskin hinta maltillistui pian jonkin verran.
Viimeksi liikuttiin samoissa hinnoissa neljä vuotta sitten, kun Venäjä aloitti laajamittaisen hyökkäyksen Ukrainaan.
– Kuluvaan vuoteen lähdettiin noin 60 dollarin hintatasolla. Nousupainetta on yhä.
Kalenoja huomauttaa, että keskeistä lähipäivinä ja viikkoina on Hormuzinsalmen tilanne. Sen kautta laivataan viidennes maailman öljykuljetuksista.
Iranin uhkaukset esimerkiksi salmen miinoittamisesta ovat jääneet uhkauksiksi. Joitain laivoja on kulkenut läpi, mutta käytännössä liikenne on pysähdyksissä. Laivojen ja lastien vakuuttajat ovat tulleet varovaisiksi ja nostaneet hintoja. Mahdollista on myös irtisanoa vakuutukset kokonaan sotariskien osalta ja näin on tapahtunutkin.
– Varustamoala odottaa ihan perustellusti tilanteen laukeamista.
Kun tavara ei liiku, osa tuottajista on ilmoittanut tuotannon leikkauksista varastojen täyttyessä. Toisaalta taas varmuusvarastoja voidaan vapauttaa markkinoille. G7-maat saattavat tehdä kokouksessaan päätöksiä kansainvälisen energiajärjestön IEA:n koordinoiman strategisen öljyvarannon käyttöönotosta.
Kalenoja pitää mahdollisena että Hormuzinsalmen tilanne laukeaa nopeastikin, jolloin hintapiikki jäisi hetkelliseksi.
Arjessa tilanne näkyy nyt niin, että bensa-asemilla ysivitosen ja dieselin litrahinta voi heilahtaa perinteisen kipurajan eli kahden euron yli. Oulussa osalla asemista tällaisia hintoja oli jo maanantaina iltapäivällä tauluissa, ja diesel oli yli kahden euron hinnoissa.
– Raaka-ainemarkkinan hintamuutokset siirtyvät pumppuhintoihin nopeasti. Edelleen lähiviikkoina hintojen voi odottaa nousevan ellei Hormuzinsalmen tulppa aukea. Hyvinkin voi olla, että tällä viikolla meillä nähdään kahden euron litrahinnan ylityksiä, Kalenoja sanoo.
Hän muistuttaa, että kovimpia korotuksia kuitenkin usein hillitsee paikallinen kilpailu.
Israelin rinnalla Iraniin reilu viikko sitten iskenyt Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump näyttää pitävän hintarallia väliaikaisena ja vähäisenä asiana.
– Lyhyen aikavälin öljyhinnat, jotka tulevat laskemaan nopeasti, kun Iranin ydinuhan tuhoaminen on ohi, ovat Yhdysvalloille ja maailmalle hyvin pieni hinta turvallisuudesta ja rauhasta, Trump sanoi.
– Vain typerykset ajattelisivat eri tavalla, Trump kirjoitti isoin kirjaimin Truth Social-viestipalvelussaan.