THL: Poh­jois-Poh­jan­maal­la todettu 68 ko­ro­na­tar­tun­taa – Oulun lisäksi useita tar­tun­to­ja Kem­pe­lees­sä, Ni­va­las­sa ja Li­min­gas­sa

Suomessa on todettu 673 uutta koronatartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL). Pohjois-Suomessa on todettu yhteensä 85 tartuntaa.

Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä on todettu 68 uutta tartuntaa, joista suurin osa, 40 tapausta, on todettu Oulussa. Muut tartunnat jakautuvat seuraavasti:

Kempele +12

Liminka +3

Lumijoki +1

Muhos +1

Nivala +8

Sievi +1

Siikajoki +1

Ylivieska +1

Lapin sairaanhoitopiirissä on todettu kaksi uutta tartuntaa, joista yksi kirjattiin Pellossa ja yksi Rovaniemellä. Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirissä on todettu kaksi tartuntaa, kummatkin Torniossa.

Kainuussa uusia tartuntoja on tullut ilmi 13 tapausta. Niistä yksitoista on todettu Kajaanissa, yksi Paltamossa ja yksi Sotkamossa.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä