Katso kuvia: Näin tree­na­taan cheer­lea­din­giä

Lähihistoriaa : "Näyt­te­ly ei ole sodan ihan­noin­tia, vaan kun­nian­osoi­tus sille su­ku­pol­vel­le joka puo­lus­ti sodissa Suomea"

Nimiä kerätään: Ky­lä­kou­lu­jen puo­les­ta

Mainos: Tutustu Pyhäjokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Aatos Äijälä va­lit­tiin Suomen maa­jouk­kuee­seen –Ou­lais­te­lais­nuo­ru­kai­nen tähtää kohti EM- ja MM-kar­sin­to­ja

Oulainen

Oulaistelainen Aatos Äijälä on yltänyt ammuntataidoillaan ikäluokkansa Suomen huippujen joukkoon.

Hiljattain Äijälä kävi Hyvinkäällä ammunnoissa, joissa valittiin Y17-ikäluokkaan maajoukkuetta. Tulijaisina oli paikka maajoukkueessa.

– Meni tosi hyvin. Yllätyin itsekin tästä maajoukkuepaikasta. Opin uuden tekniikan ammuntaan ja onnistuin siinä, hän kertaa kokemustaan.

16-vuotiaalle nuorukaiselle maajoukkuepaikka tietää laajentuvia harjoitusmahdollisuuksia. Oulaisissa oleva Honkamajan ammunta-alue on hänen kotiratansa, jossa perustaidot ja opit on otettu haltuun säännöllisellä harjoittelulla. Ammunta on Jedussa ensihoitajaksi opiskelevalle Äijälälle harrastus, joka kiehtoo.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.