Nälkäpäivän lipaskeräys käynnistyy torstaina ja jatkuu lauantaihin asti. Nälkäpäivänä kerätään varoja katastrofirahastoon, jonka avulla apua on voitu lähettää viime viikkojen tuhoisiin katastrofeihin Marokossa ja Libyassa sekä humanitaarisen kriisin keskelle Afganistaniin. Äkillistä apua annetaan joka viikko myös Suomessa.
Torstaina käynnistyvässä Nälkäpäivän lipaskeräyksessä kerätään varoja Suomen Punaisen Ristin katastrofirahastoon, jonka turvin pystytään auttamaan katastrofeista ja konflikteista kärsiviä ympäri maailman.
Nopeaa hätäapua on viime viikkoina tarvittu moneen kertaan äkillisten katastrofien vuoksi. Nälkäpäivänä kerättyjä varoja ei ole sidottu ennalta tiettyyn kohteeseen, ja siksi niillä voidaan auttaa nopeasti siellä, missä apua kulloinkin tarvitaan.
Nälkäpäivänä kerätyillä varoilla autetaan niin maailmalla kuin Suomessa. Suomessa apua annetaan äkillisissä onnettomuustilanteissa, kuten tulipaloissa. Myös täällä tarvitaan apua viikoittain: viime vuosien aikana Punaisen Ristin paikallisosastot ovat auttaneet äkillisen onnettomuuden tai kriisin kohdanneita katastrofirahaston avulla useammin kuin kolmesti viikossa.
Jokainen voi auttaa osallistumalla Nälkäpäivään lipaskerääjänä, digikerääjänä tai lahjoittamalla.
Nälkäpäivään voi lahjoittaa:
• Lähettämällä tekstiviestin SPR20 numeroon 16499 (20 €/viesti)
• MobilePay:lla numeroon 10900
• Verkossa osoitteessa punainenristi.fi
• Soittamalla numeroon 0600 12220 (20,28 € + pvm/mpm)
• Lahjoittamalla Punaisen Ristin katastrofirahaston tilille OP FI52 5000 0120 4156 73. Saaja: Punainen Risti. Viite: 5186.
Rahankeräyslupa: RA/2020/1407 & ÅLR 2022/8376