Jou­lu­pos­tia ikä­ih­mi­sil­le -kam­pan­ja käyn­nis­sä: "Jou­lu­kort­ti voi tuottaa yk­si­näi­sel­le ikä­ih­mi­sel­le suu­res­ti iloa"

– Kirjoita joulukorttiin hyvän joulun toivotukset. Merkitse saajan kohdalle ”Sinulle” ja lähettäjän kohdalle oma nimesi. Pudota kortti sellaisenaan lähimpään keräyslaatikkoon. Ethän sulje korttia kirjekuoreen, järjestäjätaho opastaa joulupostin lähettäjiä.
– Kirjoita joulukorttiin hyvän joulun toivotukset. Merkitse saajan kohdalle ”Sinulle” ja lähettäjän kohdalle oma nimesi. Pudota kortti sellaisenaan lähimpään keräyslaatikkoon. Ethän sulje korttia kirjekuoreen, järjestäjätaho opastaa joulupostin lähettäjiä.
Kuva: Sari Jaatinen

Joulupostia ikäihmisille -kampanja välittää hyvää mieltä tänäkin jouluna.

Kampanjassa kerätään joulukortteja kotihoidon ja asumispalvelujen ikääntyneille asiakkaille. Tämän vuoden kampanja on jo järjestyksessään kolmastoista.

– Pieni joulukortti voi tuottaa yksinäiselle ikäihmiselle suuresti iloa ja mieltä lämmittäviä välittämisen tunteita pitkäksi aikaa, kampanjan järjestävän Siskot ja Simot ry:n toiminnanjohtaja Hanna Simola sanoo.

– Tänä vuonna kannustamme valmistamaan joulukortit itse kierrätysmateriaaleista. Sydämellä tehdyt omatekoiset kortit tuovat iloa saajille ja auttavat samalla vähentämään kulutusta.

Kampanjaan voi osallistua askartelemalla joulukortin ja toimittamalla sen Joulupostia ikäihmisille -keräyspisteeseen. Keräys on käynnissä 4. päivään joulukuuta asti.

Joulupostia ikäihmisille -kampanjassa ovat mukana Oulainen, Merijärvi, Haapavesi, Pyhäjoki, Kärsämäki ja Raahe.

Oulaisissa joulukorttien keräyspisteet toimivat Uimahalli Lähteessä ja Oulaisten kaupunginkirjastossa. Merijärvellä keräyspiste on Huoltiksella. Haapavedellä joulukortteja voi jättää Uimahalli Lakkuuniin, Haapaveden kirjastoon ja Olokkariin. Pyhäjoella keräyspiste on kirjastossa. Kärsämäellä joulukortit voi jättää kirjastoon. Raahessa keräyspisteinä ovat pääkirjasto, Halpa-Halli, K-Market Pattijoki, K-Supermarket Kreivintori, Praati-palveluiden olohuone, Vihannin kirjasto ja Hyvinvoinnin ja osallisuuden talo Aamurusko.

Kampanjan yhteistyökumppaneita ovat Kuntaliitto, Kansalaisopistojen liitto, Kansalaisareena ja Tammenlehvän Perinneliitto. Kampanjan suojelijana toimii tasavallan presidentti Alexander Stubb.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä