Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin alueella on todettu keskiviikkona 39 uutta koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL).
Tartunnoista 22 on kirjattu Ouluun. Sekä Kuusamossa että Sievissä todettiin viisi uutta tapausta kummassakin. Kalajoella ja Kärsämäellä todettiin kaksi tartuntaa. Kärsämäellä on todettu nyt yhteensä kuusi koronatartuntaa epidemian alkamisesta lähtien, joten kunta nousi ensimmäistä kertaa THL:n koronakartalle.
Limingassa, Oulaisissa ja Tyrnävällä todettiin yhdet tartunnat.
Lapissa uusia tartuntoja todettiin kaksi Rovaniemellä. Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin alueelle kirjattiin seitsemän uutta tartuntaa. Kemiin ja Tornioon kirjattiin kolme tapausta kumpaankin, Tervolaan yksi.
THL raportoi koko maahan 753 uutta tartuntaa.
Koronavirukseen kuolleiden määrä lisääntyi tiistaista kahdella. Pandemia on vaatinut Suomessa 1 111 kuolonuhria.
Koko maassa on tällä hetkellä sairaalahoidossa 187 koronapotilasta, joista 36 tarvitsee tehohoitoa. Oulun yliopistollisessa sairaalassa on hoidossa kahdeksan koronapotilasta.