Ke­sä­no­peu­det pa­laa­vat Poh­jois-Poh­jan­maal­le ja Kai­nuu­seen parin viikon päästä

Talvinopeusrajoitusten poistaminen alkaa Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa kahden viikon päästä, kertoo ely-keskus.

Pohjois-Pohjanmaalla nopeusrajoituksia on alennettu talveksi 80 kilometriin tunnissa reilun tuhannen kilometrin tieosuudella. Kainuussa vastaava nopeudenalennus on tehty 540 kilometrin matkalle.

Lisäksi Pohjois-Pohjanmaalla on lyhyitä tieosuuksia, joilla talvinopeusrajoitus on tarkoittanut nopeuden laskemista 70:een tai 60:een kilometriin tunnissa.

Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa merkkien vaihtaminen aloitetaan keskiviikkona 16. huhtikuuta, ja ne saadaan vaihdettua koko alueella viimeistään perjantaina 18. huhtikuuta.

Pohjois-Pohjanmaan ely-keskus korostaa, että kuljettajien on syytä huomioida kevään vaihtelevat olosuhteet. Keväällä saattaa sataa vielä lunta ja räntää. Lisäksi sulamis- ja sadevedet voivat jäätyä tienpintaan erityisesti yöllä, kun lämpötila laskee.

Kevät tuo teille lisää liikkujia, kun mopoilijat ja pyöräilijät yleistyvät. Ely-keskus muistuttaa, että autolla liikkujan velvollisuus on sovittaa ajonopeus vallitsevien olosuhteiden mukaisiksi.

Myös hirvet liikkuvat talvea aktiivisemmin keväällä. Hirvionnettomuuden riski on suurimmillaan juuri ennen

Keski-Suomessa ja Kainuussa kesänopeuksiin siirrytään ensi viikosta alkaen.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä