Kaleva Median järjestämään Spektri-ohjelmaan on valittu kuusi nuorta taiteilijaa. Ohjelmassa 18–25-vuotiaat taiteilijat saavat tukea ja medianäkyvyyttä kulttuuripääkaupunkivuoden aikana.
Ohjelmaan valittiin taiteilijoita useilta taiteen osa-alueilta. Sofia Karinen ja Chris Majanen ovat kuvataiteilijoita, ja Avia Moilasen osaamiseen kuuluu kuvataiteen lisäksi myös runous. Ida Kangas on katutaiteilija, Konsta Luomala tekee elokuvataidetta ja Yenni Selina Puebla Ontero on tanssitaiteilija.
Jokainen ohjelmaan valittu nuori saa tuhannen euron apurahan vuodeksi 2027.
Nuorten taiteilijoiden töitä on ensimmäistä kertaa esillä lauantaina 17.1. Oulun Teatterilla kulttuuripääkaupungin avajaisten kutsuvierastilaisuudessa.
Spektri on osa Kaleva Media Talents -ohjelmaa, jonka tarkoituksena on tukea paikallisesti lahjakkaita nuoria urheilijoita ja taiteilijoita.