
Harri Joensuu valittiin Raahen seurakunnan kirkkoherraksi syyskuussa 2018. Hän on työskennellyt myös Rovaniemen, Saloisten, Pyhäjoen ja Pattijoen seurakunnissa.
Kuva: Kirsi Junttila

Kirkkoherra Jukka Malinen on työskennellyt Pyhäjoen seurakunnassa tammikuusta 1992 lähtien.
Kuva: Vesa Joensuu
Raahen alueelle on saatu kaksi uutta rovastia. Piispa Jukka Keskitalo myönsi torstaina rovastin arvonimen Pyhäjoen seurakunnan kirkkoherra Jukka Maliselle ja Raahen seurakunnan kirkkoherra Harri Joensuulle.
Kaikkiaan piispa myönsi rovastin arvonimen viidelle Oulun hiippakunnan papille sekä director cantus -arvonimen kahdelle kirkkomuusikolle.
Rovasti on arvonimi, jonka piispa myöntää erityisesti ansioituneelle hiippakunnan papille. Viime vuosina Oulun hiippakunnassa on myönnetty viisi rovastin arvonimeä vuosittain.
Oulun hiippakunnan papistoon kuuluu noin 600 henkilöä, joista aktiivipalveluksessa on noin 400. Reilut 200 pappia on eläkkeellä.