Tilaajille

Uusi lakko lä­hes­tyy: Sulkisi PAMin mukaan kaikki Pris­mat, Ci­ty­mar­ke­tit ja Lidlit, Oulun seu­dul­la mukana Tok­man­ne­ja ja Hal­pa-Hal­le­ja

Palvelualojen ammattiliitto PAMilla on parhaillaan menossa kahden päivän lakko, ja seuraava lakonuhka lähestyy viikon päästä.

Mikäli sopua ei synny, ensi viikon torstaina alkaa 16.2.–18.2. kestävä uusi lakko.

Lakonuhka koskee PAMin mukaan koko maan kaikkia Citymarketeja, Prismoja sekä Lidlin myymälöitä.

Lakko koskisi Oulun seudulla myös osaa Tokmannin ja Halpa-Hallin myymälöistä. Pamin mukaan työtaistelutoimet kohdistuisivat alkaessaan Toppilan, Kaijonharjun ja Jukolan Tokmanneihin.

Halpa-Halleista alueella uhan alla ovat Haukipudas, Muhos, Liminka, Raahe ja Ylivieska.

Kauppojen ohella lakonuhka koskee Kesko Logistiikan terminaaleja Oulussa, Tampereella, Turussa ja Kuopiossa.

Lisäksi PAM uhkaa lakolla 13.–16. helmikuuta varastotoiminnoissa, jolloin Pohjois-Pohjanmaalta mukana olisi Keskon Kespro-noutotukku Oulussa.

Nyt meneillään olevan lakon tavoin S-ryhmä ja Kesko todennäköisesti pyrkivät pitämään ensi viikolla markettinsa auki mahdollisesti tietyin rajoituksin ja aukiolomuutoksin. Esimerkiksi Oulussa tämä ei Linnanmaan ja Limingantullin Prismojen osalta kuitenkaan onnistunut vaan ne ovat kokonaan kiinni.


Korjaus kello 15.24: Varastotoimintojen lakonuhka on 13.–16. helmikuuta, ei tammikuuta.

Ilmoita asiavirheestä