Fingrid toivoo ku­lut­ta­jien ra­joit­ta­van sähkön käyttöä kireän pak­ka­sen vuoksi

Kantaverkkoyhtiö Fingrid toivoo sähkön käyttäjiltä malttia aamun ja illan huipputunneilla.

Sähkön käyttö Suomessa on noussut huipputasolle kovien pakkasen vuoksi.
Sähkön käyttö Suomessa on noussut huipputasolle kovien pakkasen vuoksi.
Kuva: Vesa Joensuu/Arkisto

Kantaverkkoyhtiö Fingrid toivoo sähkön käyttäjiltä malttia  aamun ja illan huipputunneilla.

Pitkään jatkunut erittäin kireä pakkanen koko Suomessa haastaa sähkötehon riittävyyttä.

– Haasteellisia aikoja ovat esimerkiksi tänään kello 17–22, kertoo johtaja Tuomas Rauhala Fingridistä tiedotteessa.

Hänen mukaansa sähköjärjestelmä toimii yhä normaalisti ja sähköteho riittää.

Sähkön käyttö Suomessa on noussut huipputasolle,  keskiviikkona sähkökulutus ylitti hetkellisesti 15 000 megawattia.

– Loppuviikon aikana on erittäin tärkeää, että kaikki sähkönkäyttäjät ovat mahdollisuuksiensa mukaan mukana kulutusjoustossa ajoittamalla sähkön käyttöä pois aamun ja illan huipputunneilta, Rauhala toteaa.

Tilanne jatkuu loppuviikon ajan

Vuorokauden aikana yksittäisten sähkön tuotantolaitosten käytettävyydessä on ollut ongelmia.

Fingridin mukaan tämä korostaa entisestään voimalaitosten ja sähkön kuluttajien joustojen merkitystä.

Tuulivoiman tuotanto on edelleen arvioituun vähätuuliseen tilanteeseen verrattuna korkeampi. Ennusteen mukaan se on tänään 1 000 – 2 000 megawattia.

Sähkön rajasiirtoyhteyksien ja tuotantolaitosten luotettava toiminta on edellytys sille, että sähkön riittävyys pysyy hyvällä tasolla Suomessa.

Fingridin arvion mukaan pitkittynyt pakkasjakso pitää sähkön kulutuksen korkealla tasolla koko loppuviikon ajan.

Mainos
Pyhäjokiseudun pelit

Pelaa Pyhäjokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä