Lämpöä kaipaaville on tänään luvassa hyviä uutisia. Alueella lämpötila kipuaa iltapäivällä jopa 28 asteeseen.
Tuuli on suhteellisen reipasta, noin kahdeksan metriä sekunnissa, mutta pelätty hirmumyrsky ja ukkosmyräkkä näyttää sääennusteiden mukaan jäävän tulematta.
Lämpimintä on iltapäivällä kello 15:n tienoilla. Ennusteiden mukaan kello 18 on jo kolmisen astetta viileämpää, mutta hellelukemat mittareissa kuitenkin täyttyvät.
Ensi yö ei näyttäisi olevan yhtä tukalan kuuma kuin edellinen. Lämpötila painuu viileimmillään tiistain ja keskiviikon välisenä yönä 13 asteeseen
Sadetta eivät ennusteet povaa tälle tiistaille eivätkä huomiselle päivälle. Sen sijaan torstaina sateen todennäköisyys kasvaa ja lämpötila jää 19 asteeseen.