Jokilaaksojen pelastuslaitos toivottaa kaikille alueellamme juhannusta viettävillä turvallista keskikesän juhlaa.
– Muutama asia on syytä kerrata näin juhlan kynnyksellä. Kaveria ei jätetä, vaan huolehditaan yhdessä, ettei vahinkoja pääse tapahtumaan, todetaan pelastuslaitoksen riskienhallintapäällikkö Pentti Ukkolan allekirjoittamassa viestissä
Kokko on osa perinteistä juhannusjuhlintaa.
– Ennen kokon sytyttämistä varmistathan sen, onko juhannuksen ajaksi annettu metsäpalovaroitusta. Voimassa oleva metsäpalovaroitus tarkoittaa, että nuotiota tai muuta avotulta ei saa sytyttää, muistuttaa Ukkola.
tiedotteessa huomautetaan, että tulitikun raapaisija vastaa aina tekemisistään eli harkinta paikan, ajan ja olosuhteiden osalta kannattaa tehdä huolella.
Metsäpalovaroituksen ajankohtaisen tilanteen voi jokainen tarkastaa esimerkiksi ilmatieteen laitoksen internetsivuilta.