Taidemuseo Villa Gyllenberg kartoittaa suomalaisten 1800-luvun ja 1900-luvun alun naiskuvanveistäjien teoksia, jotka kuuluvat kotimaisiin julkisiin ja yksityisiin kokoelmiin. Teoskartoitus liittyy Villa Gyllenbergiin vuodelle 2027 suunnitteilla olevaan näyttelyyn. Kuvanveiston parissa työskennelleiden suomalaisten naisten töitä ei ole aiemmin esitelty tässä laajuudessa, ja tuleva näyttely perustuu uuteen tutkimukseen. Kuraattorina toimii FT Liisa Lindgren.
Taidehistorioitsija Liisa Lindgren on tutkinut varhaisia kuvanveistäjänaisia jo pitkään, ja näyttelyn yhteydessä julkaistaan myös tutkimusta esittelevä julkaisu.
– Tutkimustyötä hankaloittaa teosten saatavuus. On tiedossa, että teoksia on, mutta monen taiteilijan osalta vain harvojen olinpaikat ovat tiedossa, kertoo Lindgren tiedotteessa.
1800-luvun ja 1900-luvun alussa työskennelleiden kuvanveistäjänaisten töitä on hyvin vähän suomalaisten museoiden kokoelmissa. Heitä ei pidetty arvossa kuten miespuolisia kuvanveistäjiä, ja vain harva teos päätyi museoiden kokoelmiin. Heillä ei myöskään ollut juuri mahdollisuutta jättää jälkeään julkiseen taiteeseen. Arvostetun monumentaalitaiteen rinnalla pienimuotoinen kuvanveisto jäi taiteen näkymättömäksi aluskasvillisuudeksi. Tilanne muuttui olennaisesti vasta toisen maailmansodan jälkeen. On korkea aika nostaa esille varhaiset kuvanveistäjänaiset ja valottaa heidän työnsä kautta 1800-luvun ja 1900-luvun alun suomalaisen kuvanveiston monipuolista kuvaa.
– Vaikuttaa siltä, että naiskuvanveistäjien teoksia on hankittu lähinnä yksityiskokoelmiin, ja tästä syystä teokset ovat hajallaan ympäri Suomea, kertoo Villa Gyllenbergin intendentti Lotta Nylund. – Toivomme tämän etsintäkuulutuksen johtavan näyttelyä ja suomalaista kulttuurihistoriaa rikastuttaviin löytöihin, Nylund toteaa.
Näyttelytiimi toivoo tietoa veistoksista, piirustuksista, maalauksista ja grafiikasta sekä taidekäsityöstä seuraavilta taiteilijoilta:
Divina Asp (Marie Sophie Paillard), Edith von Bonsdorff, Hilda Flodin, Sigrid af Forselles, Aline Forsman, Ragnhild Godenius (myös hänen keramiikkansa kiinnostaa), Eva Gyldén (myös kaméet), Helvi Hyvärinen (varhaisteokset 1930–1950-luvuilta), Alexandra Löppönen, Ida Meller, Martha Nordenswan-Lindgren, Viivi Paarmio-Vallgren, Gerda Qvist (myös mitalit, etenkin valetut), Essi Renvall (varhaiset teokset 1930- ja 1940-luvulta), Dagny Rosenlew-Grenman (Maria Loew), Louise "Loja" Saarinen, Nina Sailo (varhaisteokset 1930- ja 1940-luvulta), Emilie Schreck, Venny Soldan-Brofeldt, Thelma Standertskjöld, Elsa Stenberg, Evelina Särkelä, Antoinette Vallgren, Marita Walldén, sekä Elsa Zilliacus.
Sopivista teoksista ja kokoelmista voi lähettää tietoja Lotta Nylundille osoitteeseen lotta.nylund@gyllenbergs.fi ja amanuenssille Kira Toikalle osoitteeseen kira.toikka@gyllenbergs.fi.
Kartoitustyötä helpottaa, jos teoksista on mahdollista lähettää kuva teostietojen mukana. Esimerkiksi matkapuhelimella otettu tunnistekuva riittää hyvin tässä vaiheessa.