Mainos: Syksyn supertarjouksena Pyhäjokiseutu Digi + Lehti 6 kk vain 49 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Ou­lais­te­lais­läh­töi­nen Kai Nevala jul­kai­si kirjan ja sai Kaleva Median hen­ki­lös­tö­juh­las­sa pal­kin­non –Kuinka Kait­sus­ta tuli toi­mit­ta­ja?

Oulainen

Oulaistelaislähtöinen, nykyään Kalevan urheilutoimittajana toimiva Kai Nevala on saanut kokea toimittajan uransa aikana monta hienoa hetkeä. Hän on päässyt vierailemaan muun muassa neljissä olympialaisissa ja niiden lisäksi monissa muissa arvokisoissa. Siihen on päädytty kuitenkin muutamien mutkien kautta.

Nevala kirjoitti  ylioppilaaksi Oulaisten lukiosta vuonna 1993. Muun muassa äidinkieli ja liikunta olivat hänen vahvuutensa. Nevala kertoo olleensa kiinnostunut tuohon aikaan uutisista ja lukeneensa paljon lehtiä ja kirjoja. Myös liikunta oli elämässä läsnä jalkapalloharrastuksen muodossa.

Nevala kirjoitti jo lukioaikanaan urheiluaiheisia artikkeleita Kalajokilaaksoon ja Pyhäjokiseutuun.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.