Ota käyttöön: Näin hel­pos­ti lataat Py­hä­jo­ki­seu­dun so­vel­luk­sen kän­nyk­kää­si

Mainos: Tutustu Pyhäjokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Vestia aloit­taa ke­sä­kuus­sa pois­to­teks­tii­lien ke­rää­mi­sen kai­kil­la la­jit­te­lu­pi­hoil­la

Jäteyhtiö Vestia aloittaa poistotekstiilien keräämisen kaikilla lajittelupihoilla kesäkuun alusta lähtien.

– Poistotekstiilejä ovat kotitalouksien käyttökelvottomat, kuivat ja puhtaat vaatteet sekä kodintekstiilit. Kerätyistä poistotekstiileistä valmistetaan kierrätyskuitua Paimion poistotekstiilien kiertotalouslaitoksessa, Vestialta opastetaan.

Poistotekstiilejä kerätään Vestian kaikilla itsepalveluperiaatteella toimivilla lajittelupihoilla; Haapavedellä, Kalajoella, Kannuksessa, Nivalassa, Oulaisissa, Pulkkilassa, Pyhäjoella, Pyhäjärvellä, Pyhännällä, Sievissä ja Ylivieskassa.

– Koemme tekstiilien uusiokäytön ja kierrätyksen tärkeänä osana tulevaisuuden kiertotaloutta ja laaja toimintaverkostomme mahdollistaa kattavan poistotekstiilien keräyksen, kertoo Vestian toimitusjohtaja Olavi Soinio.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.