Tutkinta ohi : Poliisi sel­vit­ti Vi­han­nin sa­la­kat­se­lun

Lähihistoriaa : "Näyt­te­ly ei ole sodan ihan­noin­tia, vaan kun­nian­osoi­tus sille su­ku­pol­vel­le joka puo­lus­ti sodissa Suomea"

Nimiä kerätään: Ky­lä­kou­lu­jen puo­les­ta

Mainos: Tutustu Pyhäjokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Lo­pe­tus­uhan jälkeen uuteen nousuun – Mäy­rän­pe­räl­lä juh­lit­tiin 40-vuo­tias­ta ky­lä­yh­dis­tys­tä

Oulainen

Mäyränperän Kylätoimikunta perustettiin helmikuussa 1982.  Perustajäsenet olivat Heikki Pahkasalo, Seija Jokilehto, Marketta Tuomikoski, Teppo Yliniitty, Siiri Mäyrä ja Vesa Kangas.

Heillä oli myös varajäsenet: Brita Mäyrä, Jouko Jaakkonen, Leena Salonpää, Jouko Kari,Tarmo Tuomikoski ja Esteri Honkakoski.

Yhden kerran lopetusuhan alla ollut yhdistys toimii tänä päivänä aktiivisesti, kiitos toimeliaiden talkoolaisten.

Mäyränperän Kyläyhdistyksen 40-vuotista taivalta juhlittiin näyttävästi grillikodalla. Kaunis sää mahdollisti merkkipäivän vieton ulkosalla. Noin sata entistä tai nykyistä kyläläistä oli tullut nauttimaan maukkaasta lohikeitosta ja ihanasta täytekakusta.

Lue tämä ja muut Oulaisten uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_