Lääkärit
OYS karsii sisätautilääkärien yöpäivystyksestä – syynä säästöt ja lääkäripula

OYS karsii si­sä­tau­ti­lää­kä­rien yö­päi­vys­tyk­ses­tä – syynä säästöt ja lää­kä­ri­pu­la

Pohde ottaa tekoälyn avuksi lääkärin vastaanotolla – sovellus kuuntelee käynnin ja tekee kirjauksen

Pohde ottaa te­ko­älyn avuksi lää­kä­rin vas­taan­otol­la – so­vel­lus kuun­te­lee käynnin ja tekee kir­jauk­sen

"Hoitoon pääsee ja terveysongelmat hoidetaan"

"Hoi­toon pääsee ja ter­veys­on­gel­mat hoi­de­taan"

Kirsti oli legendaarinen lääkäri
Kolumni

Kirsti oli le­gen­daa­ri­nen lääkäri

Potilaita suljetaan jatkuvasti OYSin päivystyksen turvahuoneeseen – Tila muistuttaa putkaa

Po­ti­lai­ta sul­je­taan jat­ku­vas­ti OYSin päi­vys­tyk­sen tur­va­huo­nee­seen – Tila muis­tut­taa putkaa

Jos nukut huonosti, se voi olla omaa syytäsi – Unilääkärin mukaan 24/7-yhteiskunta on tuhoisa aivoille ja unelle

Jos nukut huo­nos­ti, se voi olla omaa syytäsi – Uni­lää­kä­rin mukaan 24/7-yh­teis­kun­ta on tuhoisa ai­voil­le ja unelle

Pohteella ei riitä psykiatreja lapsille eikä aikuisille – OYSin psykiatrian palvelualuejohtaja: "Jonotusaika voi olla jopa vuoden"

Poh­teel­la ei riitä psy­kiat­re­ja lap­sil­le eikä ai­kui­sil­le – OYSin psy­kiat­rian pal­ve­lua­lue­joh­ta­ja: "Jo­no­tu­sai­ka voi olla jopa vuoden"

Tangokuninkaallisten valintaprosessi on jo menossa, katso kuka on yksi yleisöäänestykseen rankatuista: "Tangolaulukilpailuun lähtöä mietin jonkin aikaa, mutta viime syksynä alkoi tuntua, että eihän tuo maksa mitään kokeilla"

Tan­go­ku­nin­kaal­lis­ten va­lin­ta­pro­ses­si on jo me­nos­sa, katso kuka on yksi ylei­sö­ää­nes­tyk­seen ran­ka­tuis­ta: "Tan­go­lau­lu­kil­pai­luun lähtöä mietin jonkin aikaa, mutta viime syksynä alkoi tuntua, että eihän tuo maksa mitään ko­keil­la"